רשות המים לשירותך

פנו אלינו
טפסים להורדה
דיווח ספקי מים
מידע נוסף


תכנית האב למשק המים


 ים המלח 

ים המלח נמצא בחלקה המזרחי של המדינה ומהווה גבול בין מדינת ישראל לממלכת ירדן. ים זה הוא הים הנמוך בעולם, נמצא ב"שבר בקע ים המלח" (המכונה גם "השבר הסורי–אפריקאי") ולו חשיבות סביבתית, כלכלית, תרבותית ותיירותית רבה. **

 

נתונים

ריכוז המליחות בים המלח הוא כ-30% וזאת לעומת כ-3.5% בים התיכון.
שטח ים המלח הוא 650 קמ"ר (לעומת 1000 קמ"ר בראשית שנות ה- 30) והעומק המירבי הוא כ- 380 מטרים. שטח אגן הניקוז של ים המלח הינו כ- 43,000 קמ"ר (הכוללים שטחים בישראל, ירדן, סוריה ולבנון).
אורכו של ים המלח הוא 67 ק"מ (אורך האגן הצפוני - 51 ק"מ) ורוחבו כ- 18 ק"מ. שיטחו של ים המלח מצטמצם בקביעות בשל ירידת המפלס.

 

מפלס ים המלח

בעשורים האחרונים יורד מפלס ים המלח בקצב של כמטר בשנה, כתוצאה של מניעה כמעט מוחלטת של כניסות מים מנהר הירדן (הקמת שכר דגניה בשנת 1964) ומהירמוך (הקמת סכרים על הירמוך בסוריה וירדן) וכן כתוצאה מפעולות אנטרופגניות כגון שאיבות בצד הישראלי והירדני (מפעלי ים המלח הישראליים והירדנים).


ירידת מפלס זו הביאה לנזקים תשתיתיים ותיירותיים, הן בשל נסיגת קו החוף והן בשל היווצרות הבולענים (בורות עגולים ועמוקים הנוצרים בשל המסת סלעי מלח בעומק). הבולענים בחופי ים המלח הפכו למטרד תשתיתי הפוגע בכבישים, צינורות, בתי מלון ועוד.


מדידות רשמיות של מפלסי ים המלח קיימות משנת 1900, אז עמד המפלס על רום של 392 - מ' (לעומת מפלס של  424- מ' בדצמבר 2010). כיום, מדידות מפלס ים המלח מתבצעות באחריותו של השירות ההידרולוגי ברשות המים והביוב.

 

מפלס ים המלח 1976-2017

 

גירסת הדפסה
שלח לחבר
האם דף זה עזר לך?