רשות המים לשירותך

פנו אלינו
טפסים להורדה
דיווח ספקי מים
מידע נוסף


תכנית האב למשק המים


 הגברת המטר 

רשות המים עוסקת בפעילות להגברת המטר משנת 1961. במהלך השנים התקיימו 3 ניסויים להגברת הגשם ומאז שנת 1975 ועד היום מתקיימת בצפון הארץ מדי שנה פעילות שוטפת של "זריעת עננים" להגברת הגשם. עונת הזריעה נמשכת מנובמבר ועד אפריל.
זריעת העננים מתבצעת על ידי פיזור נבטי גיבוש בתוך העננים, המזרזים את תהליך ההתעבות ואת יצירת טיפות הגשם. ללא נבטי גיבוש, האדים לא ישנו את מצב צבירתם ולא יהפכו לטיפות מים. נבטי הגיבוש שנהוג להשתמש בהם, עשויים מיודיד הכסף (Agl) המומס באציטון ומפוזר באמצעות מבערים. הגברת משקעים, אם כן, מתבצעת באמצעות זריעת עננים ממטוסים הטסים במסלולים קבועים ומפזרים את יודיד הכסף אל תוך בסיסי העננים.
כמו כן, ישנם תנורים המוצבים בקרבת ראשי הרים ומפזרים את יודיד כסף לעננים העוברים מעליהם.
חברת הבת של חברת "מקורות", חברת שח"מ - שירותים חשמליים מכאניים, מבצעת את זריעת העננים בארץ.
 

כמויות הגשם בעננים 
גשמים מהווים כ- 5% בלבד מכלל כמות המים העוברת מעל ישראל בצורת עננים במהלך החורף. יתרת 95% הן טיפות מים זעירות המצויות בעננים, אך אינן מסוגלות לרדת ממרומים ולהגיע אל הקרקע. זריעת העננים נועדה איפה להגדיל את 5% העננים הפוריים בעוד מידה קטנה נוספת.
 

עריכת ניסויים להגברת הגשם
במהלך השנים התקיימו 3 ניסויים להגברת הגשם. הניסוי הראשון בישראל לזריעת עננים נערך בשנים 1961 – 1966/67. היו לו 2 אזורי מטרה, בצפון ובמרכז, וביניהם אזור חיץ. מסלולי הזריעה נמצאו ק"מ אחדים מערבה מקו חוף הים התיכון. יממות הניסוי הוגרלו לצפון או למרכז, כאשר כל אחד מ-2 אזורי המטרה שימש כאזור ביקורת למטרה האחרת. תוצאות הניתוחים הסטטיסטים של הניסוי הצביעו על שיעור הגברה של 15% במובהקות סטטיסטית של 5%.
הניסוי השני נערך בשנים 1969/70 – 1974/75. אזורי המטרה היו בצפון ובמרכז-דרום, והחיץ ביניהם נשמר. מסלול הזריעה במרכז-דרום עבר מעל קו החוף והגיע עד חן יונס. מסלול הזריעה בצפון נקבע מעל למרגלות הרי הגליל ונוסף לו מסלול בעמק יזרעאל. הסטת המסלול בצפון נועדה להסיט את מוקד ההגברה של המשקעים אל תחום התנקזות הכנרת. תוך כדי כך היא יצרה אזור ביקורת בחוף הגליל ובכרמל. לניסוי השני בצפון ישראל נמצא שיעור הגברה של 13% במובהקות סטטיסטית של 1%.
הניסוי השלישי נערך בשנים 1975/76 – 1995/96. מטרתו השתרעה במרכז-דרום וקו הזריעה הגיע רק עד אשקלון. אזור הביקורת נמצא בצפון-מערב הנגב. ההגרלה נעשתה בין יממות זרועות ובלתי זרועות. מאז 1975/76 לניסוי השלישי במרכז ובדרום ישראל לא הייתה השפעה ברורה על כמויות המשקעים.

גירסת הדפסה
שלח לחבר
האם דף זה עזר לך?